Eric Emmanuel Schmıtt - Şişmanlayamayan Sumocu

'' Bulutların arkasında her zaman bir gök vardır.''


Bayan Ming'in Hiç Olmayan On Çocuğu kitabını öyle çok sevmiştim ki yazarın bir başka kitabı olan Şişmanlayamayan Sumocu kitabını almam elbette benim için kaçınılmaz olacaktı ve oldu da. Bugüne kadar okuduğum en ince ama içi dopdolu olan bu kitaptan biraz söz etmek istiyorum canım okur. kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Şişmanlayamayan Sumocu 

15 yaşında asi, isyankar genç Cun, hayatını sürdürebilmek için Tokyo caddelerinde ipe sapa gelmez işler yapar. Ailesinden uzakta, annesinin onu sevmediğine kendini inandıran Cun, yakınlarının sözünü dinlemeyip saçma sapan işlerle vaktini öldürüyor. 


Bir gün, Japonların milli sporu olan sumo güreşinin en iyi hocalarından biri olan Şomintsu '' Sende bir şişman görüyorum''. der ve Cun'un hayatı tamamen değişiverir. Cun'un sumo güreşçisi olma yolundaki azmini ve mücadelesini okurken bir yandan da Zen Budizm aracılığıyla aklını ve gücünü kullanmayı öğrenmesine de tanıklık edeceksiniz. 


Kitabı elbette çok sevdim 64 sayfa olmasına rağmen bana göre dünyaları sığdırmış olan bu öykü kitabını size şiddetle tavsiye ederim. :)

Yorumlar

  1. Kitabı öyle içten anlatmışsınız ki okumadan sevdim. Listeme ekleyeyim. Emeğinize sağlık:)

    YanıtlaSil
  2. Dolu dolu bir kitaptı bence de... Sayfaların yarısı hemen hemen altı çizilidir bende... Bu adamın anlatışını seviyorum ben...

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz