Seray Şahiner - Antabus

'' Hani kadınlar çocukları olsun diye gezmedik doktor,türbe bırakmıyorlar ya... Akılsızlar! Bırakın olmuyorsa olmuyor,ille doğurup ne diye sahibinin de hayatını karartıyorsunuz?''Seray Şahiner edebiyatımızda yeni bir ses bir nefes efendim. Kadın anlar kadının halinden demeleri hiç de boş değil çünkü bu hatun gerçekten de kadın hikayelerini öyle güzel yazıyor, öyle ete kemiğe büründürüyor ki böyle apışıp kalıyorsunuz. 


kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Antabus yazarın okuduğum 3.'ü kitabı.
Yazarın daha önce Gelin Başı ve Kadınların Dikkatine kitaplarını okumuş çok sevmiştim. Antabus çıkalı baya oldu hatta tiyatro oyunu olarak uyarlandı çok da başarılı oldu, ben izlemedim ama izleyenler çok iyi bir oyun olduğunu söylüyorlar. 


Kitap 27 yaşındaki Leyla'nın hayatından,yaşadığı tacizlerden,tecavüzlerden,gördüğü zorbalıklardan mizahi bir dille,iğneleyici bir üslupla bahsediyor. 


Bu kısacık romanın kahramanı Leyla (27) işçi sınıfına mensup, köyden şehre göç eden bir kadın. Bir konfeksiyon atölyesinde çalışmaya başlayan Leyla önce evde baba, abi dayağıyla tanışır daha sonra işçi olarak çalıştığı yerin patronu Hayri abisinin ona tecavüz etmesiyle sarsılır ardından sevdiği,inandığı kişi olan Ömer tarafından da kullanılıp yüz üstü bırakılan Leyla,namus uğruna hiç tanımadığı,kendisinden epey yaşlı olan bir adamla zorla evlendirip baştan atılır bir ev parasına. 


Leyla içinde bulunduğu durumdan kurtulmak için kendince yöntemler geliştirir ama her defasında duvara toslar. 


Leyla'yı okurken kendinizden de bir parça bulacak, kitabı okurken Türkiye toplumunu okuyacaksınız.Aslında her gün evimizde belki yaşanan,sokağımızda olan ya da evde televizyonda izlediğimiz şeylerin kısa ama gerçekçi bir özeti Leyla'nın hikayesi.  Bas bas bağıran her gün öldürülen, tecavüze,hakarete uğrayan kadınların tiz çığlıklarının toplamı Leyla. Aldırmazlığımız, yutkunduklarımız, görüp geçtiklerimiz, gülüp geçtiklerimiz en önemlisi kanıksadıklarımızın bir bir suratımıza vuruşu Antabus.


Türkiye'de kadın olmanın kısa bir özeti Antabus'u herkese tavsiye ederim.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz

Füruzan - Sevda Dolu Bir Yaz

Tiyatro - Tahtsız Kraliçe