Kemal Varol - Jar

Kemal Varol'dan okuduğum dördüncü kitap ''Jar''.  Kitaba adını veren Jar, Kürtçe bir kelime. Türkçe anlamı ''Dibe vurmak, yanmışlık'' anlamlarına geliyor. Kitabı okuduğunuzda bu kelimenin anlamını daha iyi kavrıyor,daha çok içine giriyorsunuz. Hazırsanız Arkanya'nın dilini bir de Kemal Varol ile dinleyelim.


kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
KEMAL VAROL - JAR


Kitabın adı: JAR 

Kitabın yazarı: Kemal Varol

Sayfa sayısı: 287

Yayınevi: İletişim YayınlarıBirbirinden nefret eden iki adamın hikayesi ile başlıyor kitap. Bu iki ihtiyar Rahatsız Kamil ile İçli Halil. Her gün birbirlerinin yüzlerine nefretle bakan bu iki ihtiyarın derdini anlayamayan Arkanyalı meraklanıyorlar günden güne. Ağızlarını aramaları,konuşmaya çalışmaları boşuna çünkü bu iki yaşlı asla konuşmuyor hal böyle olunca da bu iki adamın derdini merak edenler kulaktan kulağa kendilerince efsaneler uyduruyorlar. Bu efsaneler öyküleşiyor bir zaman sonra bütün Arkanyalının diline pelesenk oluyor. Kimse gerçek dertlerini bilmedikleri için kendilerince bu iki adamın husumetlerinin sebeplerine kılıflar arıyor Arkanya ahalisi. 


Yatağını arayan, su gibi kıvrıla kıvrıla akan hayatlara örnektir JAR. 


Sıkıyönetimin az buçuk gevşediği ama hala boğduğu 1983 yılının hazin öyküsü saklı burada. Sami,Elektro Cemil,Hayri Abi'nin hikayesi JAR.

Yorumlar

 1. hımm ilginç, yazarı duymadım, hem de iletişimden he, not aldım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değişik bir kalemi var Kemal hocanın dene derim :)

   Sil
 2. Duymamıştır bu kitabı. Sayenizde tanışmış oldum. Teşekkürler...

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz

Füruzan - Sevda Dolu Bir Yaz

Tiyatro - Tahtsız Kraliçe