Selçuk Baran - Bozkır Çiçekleri

Selçuk Baran Türk edebiyatında esasen çok duyulmayan ama benim çok sevdiğim yazarlardan. İstedim ki bu yazarı siz de tanıyın belki sevmenize vesile bile olurum kim bilir :) 

Yazarın evvelden Bir Solgun Adam ve Güz Gelmeden kitaplarını okumuştum daha geniş yorumları için bu iki kitabın ayrıntılı yorumlarına blogu biraz kurcalayarak ulaşabilirsiniz.


Bozkır Çiçekleri ile yazar 1979'da Milliyet Yayınları Roman Yarışması'nda mansiyon ödülü almıştır.


Kitabın adı:Bozkır Çiçekleri 

Kitabın yazarı: Selçuk Baran 

Sayfa sayısı:210 

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları Öncelikle okuduğum tüm Selçuk Baran kitaplarında bir Yusuf Atılgan ezgisi hissederim bu beni derinden önce şaşırtır sonra da eski bir dosta rastlamışım gibi sevindirir. Selçuk Baran çok da iyi bilinen bir yazar değil maalesef. Türk edebiyatının önemli mihenk taşlarından bana kalırsa. Yalnızlığı,insan tahlillerini ve duygu yoğunluğunu çok iyi yansıtan Baran, aynı zamanda iyi bir öykücü de.


Yazarla tanışma kitabım olan Bir Solgun Adam sanki Yusuf Atılgan'ın Aylak Adam kitabını anımsattı bana ister istemez ondan sonra da bu yazarı tanıma isteği daha da arttı. 


Bozkır Çiçekleri kitabının konusuna gelirsek eğer; taşradan okumaya gelen henüz 18'lik bir delikanlı olan Seyfi'nin babasının ölümü nedeniyle Tıp Fakültesini yarıda bırakarak küçük bir memuriyete başlamasıyla değişen dünyasını konu alıyor. Seyfi, okulu bırakışının ve annesiyle Ankara'da yaşamaya başlamasıyla beraber değişen hayatını sorgularken bir yandan da iş yerinde tavır ve davranışlarından etkilendiği Nurten'e olan hisleriyle boğuşmaktadır. 

Selçuk Baran 70'li yılların Ankara'sını okuyucusuna sunarken kahramanları Seyfi,Nurten ve Müfit'in aşk,arkadaşlık,yalnızlık ve kendilerini arama serüvenlerini bir bir gözler önüne sermekten kaçınmıyor. 


Türk Edebiyatında yeni bir soluk arıyor ve farklı bir kitap okumak istiyorsanız, Ankara sokaklarını arşınlatacak  olan Bozkır Çiçeklerini size tavsiye ederim. 

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz