Toni Morrison - Merhamet

Yağmurlu bir Ankara'dan herkese selam :) Kış aylarının kendini iyiden iyiye gösterdiği bu aylarda sıcacık çaylarımızı alıp, kitaplara doyacağımız bir mevsimin içerisindeyiz. Hayat telaşı,günlerin birbirini izlemesi,yaşamın getirdiği o bütün o sorumluluklara rağmen okumaktan vazgeçmeyelim canım okur :)

Bugün size daha Toni Morrison ve okuduğum son kitabı olan Merhamet kitabından bahsetmek istiyorum. 


kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Nobel ve Pulitzer ödüllü Toni Morrison bizi 1600'lü yılların sonuna götürüyor.

Kitabın adı: Merhamet 

Yazarı: Toni Morrison 

Çeviri: Zeynep Heyzen Ateş 

Yayınevi: Sel Yayıncılık

Sayfa sayısı:174Yazarın daha önce Tanrı Çocuğu Korusun adlı kitabını bu yaz okumuş ve sevmiştim. Eğer blogu biraz kurcalarsanız yorumumu bulabilirsiniz. Merhamet benim çok merak ettiğim kitaplarından biriydi yazarın sağ olsun arkadaşım bana bu kitabı ödünç verdi. 


Yazar, bizi 1600'lü yılların Amerika'sına götürüyor kitapta. İnsan hayatının hiçe sayıldığı, insanların birer mal gibi alınıp satıldığı bu dönemde bir parça özgürlüğe muhtaç olan insanların öykülerine şahitlik ediyoruz. İnsan bedeninin bir eşya gibi sayılması özellikle de siyah ırktan olanlara karşı beslenilen kindarlık kitapta anlatılmaya çalışılmış.

Her şeye rağmen hayattan kopmayan,hayata tutunmaya çalışan insanların kadınların kendi iç yaşamlarını, anne ve kadınlık üzerine yaşadıkları duygu devinimlerini bol bol okumaktayız kitapta. Kölelik kavramının panoramik bir biçimde anlatıldığı kitabın çevirisi Zeynep Heyzen Ateş'e ait. 


Üzülerek söylemeliyim ki kitabı çok sevemedim. Elimde baktım çok sürünecek gibi her gün 30-40 sayfa okuyarak bitirip ilerledim kitabı ancak konu çok iyi olmasına rağmen hikayenin parça parça anlatılışı, kahramanların duygusal devinimlerine yeteri kadar inilemeyişi ve dikkatimi bir türlü kitaba verememem yüzünden kitap bana istediğim okuma zevkini veremedi. Çevirisini de çok tutuk buldum bir ruhu yok. 

Tavsiye edip etmeme konusunda bir şey söyleyemiyorum alın da diyemiyorum ama elinize geçerse bir şans verin, belki seversiniz:)
Yorumlar

  1. Sen çok sevememişsen, ben kitabı biraz daha erteleyeyim :D Aslında havalar tam kitap okumalık ama okuyamıyorum Damla, beni bu sınav haftaları mahvetti :(( Bir de Huzur hakkında beni bilgilendirmeyi unutma, öptüm :D

    YanıtlaSil
  2. ne edelim hepisini de sevemeyiz ki gülüm , gelsin yenileri , :D

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz