Tiyatro - Şempanzeler

Uzun zamandır gittiğim oyunları yazmıyorum hazır vaktim varken buraları şenlendireyim belki tiyatro yorumlarımı özleyenler olmuştur diye art arda gördüğüm oyunları yazmak istedim.


Ekim ayını çok seviyorum nedeni ise belli; Tiyatro mevsiminin açılması:)  Ekim ayından beri bir türlü açılışı yapamayan ben nihayet arkadaşımın sayesinde yılın ilk oyununa gitmeyi başarabildim. Şinasi sahnesinde sahnelenen Şempanzeler. 


Oyunun adı: Şempanzeler 

Sahnelendiği yer: Şinasi Sahnesi 

Yazan: Simon Block 

Çeviren: İlksen Başarır

Oyuncular: Olcay Kavuzlu 
                   Esat Tanrıverdi
         Deniz Gökçe Koçman
                         Mehmet Demiralp  

Oyun süresi: 1 saat 50 dakika Oyuna gitme sebeplerimin başında Olcay Kavuzlu geliyor. Kendisini daha önce Soğuk Bir Berlin Gecesi ve Kontrabas oyunlarında izlemiş ve ses tonuna, oyunculuğuna hayran kalmıştım. Meraklıları varsa hala Kontrabas oyunu hala sahneleniyor.  Oyunun konusu ise sıradan bir cumartesi günü geçiren evli çiftimiz Mark ve Steve doğacak ilk çocukları için heyecanlıdırlar. Çocuklarına iyi bir gelecek sunma telaşı içine girerlerken Mark'ın kendi hayalleri için işinden ayrılıp, çocuk kitabı çıkarmaya heveslenmesi karısı Steve'in hiç hoşuna gitmese de ona destek olmaya çalışır. Tabi şimdi hamiledir ve masrafları tek başına üstlenmek zorundadır bu da canını bir hayli sıktığı bir zamanda bahçelerini keşfetmek için gelen iki satıcı karı-kocanın evliliklerinin derinden sarsılmasına ya da daha güçlenerek çıkmalarına neden olacaktır. 


Oyunun ilk bir saati çok sıkıldığımı itiraf etmeliyim ama sonralara doğru ön sıralarda oturan amcanın oyuncu kadının çıldırmasına verdiği tepki yüzünden tüm salon koptuk ve silkelendik diyebilirim :) Oyuncuların performansları çok iyi olsa da oyun için aynı şeyi ne yazık ki söyleyemiyorum :) ama tabi ki tiyatro candır :) Yorumlar

 1. Konusu hoşuma gitti ama sanki oyunu çok beğenmemişsiniz gibi. Yine de tiyatro candır gerçekten. Emeğinize sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok hoşuma gitmedi konusu evet ama oyuncuların performansları on numaraydı :D

   Sil
 2. Olcay Kavuzlu oynuyorsa izlemeye değer herhalde.... Kontrbas izlemek için Ankara ya geleceğim

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz