Mahir Ünsal Eriş - Öbürküler

Mahir Ünsal Eriş benim en sevdiğim yazarlardan biridir. Yazarın daha önce Dünya Bu Kadar ve Bangır Bangır Ferdi Çalıyor Evde adlı kitaplarını okuduğumdan ne zamandır yeni çıkan kitabı Öbürküler'i ne zamandan beri okumak istiyordum. Ben niyetlendim Özge'de bir kitap alışverişi sırasında bana kitabı okumam için aldı :D  tabi okuduktan sonra ona geri vereceğim ki o da okusun:D


Mahir Ünsal Eriş - Öbürküler Not: Fotoğraf alıntıdır.


Öbürküler bir nevi dönem romanı da sayılabilir esasen. Çok hissettirmese de kendini bir Menderes dönemi aşina ara ara gösteriyor kendini dolaylı olsa da. Her neyse kitabı keyifle bir günde bitirdim desem yeridir. Mahir Ünsal Eriş'in kendine has bir üslubu var zaten onu okuyanlarınız bilir. Henüz okumayanlar için çok da geç sayılmaz :)  başlangıç kitabı olarak Öbürküler tam size göre olabilir.


Gel gelelim kitabın konusuna. Niğde'de küçük bir memuriyet hayatı olan Fahrettin bey ailesi ile peyderpey yaşamakta iken bir gün vakti zamanında aynı okulda okuduğu bir arkadaşı mebus çıkınca ona daha iyi bir iş imkanı sağlamak ister. O iş ise İstanbul'dadır. Fahrettin bey, teklifi kafasında evirip çevirmeden, düşünme fırsatı bile bulamadan arkadaşı onun tayini işlemlerini hemen başlatır. Böylelikle Fahrettin bey ve ailesi apar topar İstanbul'a yola çıkar ancak Fahrettin  bey ve ailesini İstanbul'da pek de iyi şeyler beklememektedir. Kiraladıkları evin Öbürküler tarafından gasp edildiği bütün mahalle tarafından dilden dile aktarılır. Fahrettin bey'in karısı Fevziye ve çocukları Sacide, Sabire ve Suat bu durumdan hoşnut olmamakla beraber içlerinde garip bir korku peydah edilir.Kitap hem yer yer gülümsetiyor hem de okurken ne çabuk bitti hissi veriyor. Şiddetle tavsiye ederim:)

Yorumlar

  1. Ben de okuyacağım :D Olduğu Kadar Güzeldik'le yazarı sevmiştim :))

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çoook güzel oku muhakkak sonra Eylem'e ver o da okusun :D:D:D

      Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz