Tiyatro - İhanet

Gittiğim oyunları yazmaya devam ediyorum. 1 Ekim'de perdelerini açan Ankara Devlet Tiyatrosu yine biz Ankaralılar için şahane temsiller hazırlamış işte benim iki hafta önce gittiğim ve yazısını ancak şimdi yazabildiğim oyun '' İhanet'' idi. 


Şempanzelerden sonra yine Şinasi sahnesinde sahne alacak olan bu oyunu daha önce görmemiştim ve oyun çıkışında bilet almaya karar verdik. İyi ki de bu oyunu izlemişim diyorum çünkü hem Nahid Sırrı Örik'in kaleminden çıkan bir eser hem de temsil öncesi ve sonrası çok güzel düşünülmüş.kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Nihad Sırrı Örik'in eseri'' İhanet''
Oyunun adı: İhanet 

Eser: Nihat Sırrı Örik

Yönetmen: Özen Yula

2 Perde/ 2 saat 20 dakika 

Oyuncular 

Mehmet Akay 
Serpil Gül 
Başak Vural 
Nur Serengül 
Şivan Binici 
Levent Çelmen
Kıvanç Değirmenci 
Selver Kınık Onurlu 
Didem Ruhi 
Erkan Erkoç 
Merve Nur Türkan
Fatma Nur İsmailçebi
Cem Sel 
Duygu Biçer 
Volkan Özman
Ozan Arabacı 
Ulaş Karadağ 
Eylül Aykut 


Temsil öncesi o geçmiş Ankara havasını solutmak için izleyiciyi biraz da olsa havaya sokmak için belki de bilinmez hatıra köşesi, Muhsin Ertuğrul haberleri gibi pek çok etkinlik düzenlenilmiş esasen bu çok hoş. Oyuna giderseniz eğer yarım saat önce orada olursanız bu temsili görme şansını yakalarsınız. Oyunun konusu ise bilindik aslında. Sacide ve Macide adlı iki kız kardeş var bu kardeşlerden biri Sacide, Celal ile nişanlıdır ve yakında evlenmeleri beklenmektedir ancak Sacide lüks ve para düşkünüdür nişanlısı Celal ise bir bankada memurdur ve nişanlısının isteklerini karşılayamamaktadır. Son zamanlarda İstanbul'un en zengin iş adamlarından biri olan yaşlı  Halim Bey ise Sacide'ye ilgi duymakta ve bulduğu her vakitte zenginliğiyle onun gözünü boyamaktadır. Sonunda Celal bu olayı duyar ve Sacideyle tartışırlar en sonunda Sacide Halim Bey'in ona sunduğu yaşamı seçer ve Celal'den ayrılıp, nişanı atar. 


Macide ise ablasının nişanlısı Celal'e uzun bir süreden beri aşıktır ancak nişanlı oldukları için aşkını kalbine gömer ve onların mutlululuğu için çalışır. Peki nişanın bozulmasıyla Macide, Celal'e olan aşkını itiraf edebilecek midir ? 


Oyun hakkında çok spoiler verdim bundan sonrası size kalıyor. 2 perdelik çok güzel bir oyun İhanet ve oyuncuların performansları da ayrı derece güzel. Şehrinize gelirse şayet gitmemezlik yapmayın :)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz