Nihan Kaya - Buğu

Başka bir yüzyıldanmış gibi konuşan,zarafet timsali bir İstanbul beyefendisi Yasef. ''Ömrümde becerebildiğim tek şey, bir kadın sevmekti,'' diyor. Çocukluğundan beri sevdiği tek kadın, Nur.


Nihan Kaya benim şu sıralar adını sıkça duyduğum yazarların başında geliyor haliyle bende pek bir meraklıyım söz konusu yeni tanışacağım bir yazar olunca hakkında dip köşe araştırma yapmadan alamıyorum kendimi. Söz konusu yazarımız Nihan Kaya son derece donanımlı biri. Boğaziçi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu aynı zamanda İngiltere de psikanaliz üzerine master yapmış, King's Collage London da Karşılaştırmalı Edebiyat dalında doktorasını tamamlamış bir isim. 


Bende yazarın ilk hangi kitabı ile başlayayım diye düşünürken sevgili İlgi'nin bana hediye yolladığı Buğu kitabını tanışma kitabı olarak seçtim ve pür heves okumaya başladım. 
Gelin kitabını konusunu biraz deşelim. Roman; Gerçek ve Roman başlıklı bölümlerle ilerliyor ama bu sizin kafanızı karıştırmasın kitabı okuyunca ne demek istediğini anlıyorsunuz zaten yazarın. Yasef, küçüklüğünden beri sevdiği, aşık olduğu kadın Nur, Filistin savaşının ortasına doğmuş, hayatı annesini,babasını tüm ailesini savaşa vermiş bir genç kadındır. Köklü bir ailenin tek oğlu olan Yasef ise Nur'u görür görmez sevecek yaşamını sadece ona adayacaktır ancak Nur; Yasef gibi eğitimli, güngörmüş, sevgi görmeden büyümüş biri olduğu için Yasef'in ona duyduğu sevgiden bucak bucak kaçar ve hayatını Filistin'de yaşanan katliamı durdurmaya, oradaki vatandaşlarına yardıma adar. 


Kitap o kadar güzel ve bir o kadar farklı bir kurguyla yazılmış ki okurken sıkılmak bir yana dursun Yasef'in neler hissettiğine, Nur'un hangi şartlar altında yetiştiğine bir bir dokunuveriyorsunuz aniden zaten içinize giren de bu dokunuşlar oluyor. 


Yazardan okuduğum ilk kitaptı ve son kitabı da olmayacak kanımca :)  Şiddetle tavsiye etmekle beraber bundan sonra yazarın ya Kırgınlık ya da Kar ve İnci kitaplarıyla yoluma devam edeceğim gibi görünüyor :)

Yorumlar

 1. Çok büyük hata biliyorum ama ben genç yazar okumuyorum :(

  YanıtlaSil
 2. Ben de merak ettim şimdi. Mutlaka okumak isterim. Emeğinize sağlık:)

  YanıtlaSil
 3. ya napıyosun ya , elimde 2 sene yetecek kadar kitap olduğu halde yeni mecralar türetiyor , sunuyor üstüne bir de beğeniyorsun ki okumak şart oluyor , seviliyorsun

  YanıtlaSil
 4. Merak ettim canim.Notumu aldim.
  Tesekkurler😙💕💗

  YanıtlaSil
 5. seveceğim herhalde ben deee :)

  YanıtlaSil
 6. Ben de okumaya başladım. Bakalım ne bırakacak bende.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Ayfer Tunç - Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman