Rıfat Ilgaz - Karartma Geceleri

Uzun bir aradan sonra yine buralardayım. Biraz yazı yazmaya ara verdim ama okumalara tam gaz devam ediyorum tabi ki tiyatro'ya da gidiyorum, izlediklerim de boyumu aşmış durumda. Hal böyle olunca yazılacaklar dağ gibi önümde beklerken ben yeni bitirdiğim bir kitaptan bahsedeyim de önümüz açılsın :) Karartma Geceleri, benim uzun zamandan beri listemde olan ve okunmayı bekleyen kitaplarımın arasındaydı. Açıkçası kitabı bir süre daha bekletmeyi düşünürken elime aldım ve aradan çıkarmak istedim en nihayetinde MEB'in 100 temel eseri içindeydi. 


Kitabın konusundan biraz bahsedecek olursak; İkinci Dünya Savaşı'nın sınırlarımıza dayandığı bizi yokladığı yıllara gidiyoruz. O sıralar Almanlar bizi sıkıştırmakta ve savaşa dahil olmamızı istemektedir ancak dönemin siyasi havası bin bir türlü oyunlarla Almanları ha bugün ha yarın diye oyalarken ülkede temel sıkıntılar baş göstermiştir. Çay,ekmek karnesi uygulaması,elektrik kesintileri derken ortalık sağcı-solcu-faşist taraftarlarının birbirleriyle çekişmesini izlemektedir. 


Bu sıkıntılı günlerde bir şair, bir edebiyat öğretmeni olan Mustafa Ural, yazdığı ve toplatılan bir şiir kitabı yüzünden aranılan listesinin en başında bulur kendini. Sağlık problemleri vardır ve hemen teslim olmak istemediği için sürekli kaçak- göçek bir yaşantı sürdürmektedir. Hemen teslim olmak istemediği için de eş- dost kim varsa bir süre saklanır ve saklanırken de savaş yıllarının Türkiye üzerinde bıraktığı etkileri de okuyucuyla paylaşır. 


Rıfat Ilgaz'ın eşsiz kalemi ile bir ülke gerçeği okumak isteyenler için harika bir öneri Karartma Geceleri. 

Yorumlar

  1. heeey ne güzeeel kitap ve tiyatro ay bi de instada vardı ayfer tunç. hayat da sana güzeeel :)

    YanıtlaSil
  2. hımmms, bu kez eski bir yazarı keşfetmişsiin. bunun bir de filmi var sanırımsam. okumadıms :)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz