Tiyatro - Radyo-yu Hümayun

Nisan ayı benim için tiyatro bakımından bereketli geçiyor ve ne yazık ki gidebildiğim oyunların çok azını buraya yazıp sizinle paylaşabiliyorum, bunun için kendimi bir parça suçlu hissediyorum ama zaman denilen şey bu ara benim için hızlı akıyor.


Geçtiğimiz cumartesi akşamı gitmeyi çok istediğim oyunlardan birine daha gitmek nasip oldu :) Radyo-yu Hümayun benim en çok merak ettiğim oyunların başında geliyordu ve nihayet gitmeyi başardım. 28 Aralık 2017'de prömiyerini yapan oyun 2 saat uzunluğunda ve 2 perde.

Oyunun adı: Radyo-yu Hümayun 

Yazar: Özlem Lale 

Yönetmen : İlham Yazar

Oyuncular :Ali Fuat Davutoğlu 
     Tolga Tekin
      Şirin Giobbi
Ahmet Burak Bacınoğlu
     Feray Darıcı
          Serdar Kayokay
    Pelin Şahin 
   Elif Kaman
          Berkay Şekerci 
    Ümit Atalay
      Barkın Kenan

     2 perde - 2 saat 


Oyunun öncelikle çok eğlenceli olduğunu söylemem gerek hani o eski Türk filmlerinin tadı var misal Şekerpare ya da Tosun Paşa gibi. Bunun yanı sıra 2 saat olmasına rağmen temsil o kadar heyecanlı ve komik ki diyaloglarla dolu ki 2 saatin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile.


Gelelim oyunun konusuna; Hayrunisa ve kardeşi işe yaramaz Hayri ailelerinden kalan köşkte yaşamaktadırlar tabi bir de evin emektarı Efser var ki ona ayrı bir bayıldığımı söylemeliyim :) her neyse Hayri çalıştığı işlerde dikiş tutturamayan hayırsızın tekidir ve devlette çalıştığı son işten de kovulur bunun üzerine kız kardeşi Hayrunisa ile kavga ederler. Bu sırada Hayrunisa'ya delicesine aşık olan tamburi Mehmet'e olanları anlatırlar,Mehmet'te ikizi Kenan'ın bir icat üzerine çalıştığını ve bu icadın duyulması için biraz para harcanırsa hepsinin ihya olacağını söyler. Hayrunisa ise paralarının suyunu çektiğini bu icat için para veremeyeceklerini dile getirir. İcat fikrine oldukça ilgi gösteren Hayri; Mehmet ve Kenan'ı da yanına katarak tefeci Moşe'den borç alırlar amma velakin aldıkları parayı bir hırsız çalar. Olaylar da bundan sonra başlar :) 


2 saat boyunca keyifle izleyeceğiniz harika bir oyun gerek oyunculuklar,gerek dekor gerek hikaye benim öyle hoşuma gitti ki bilet bulabilirsem bir daha gitmek istiyorum eğer sizin şehrinize de gelirse sakın ola kaçırmayın derim :) 

Yorumlar

  1. Adana'da yaşıyorum. Bu oyun tiyatro festivalinde şehrimize gelmişti. Festivalde izlediğim en güzel ve eğlenceli oyun buydu. Oyuncuların performansına ve müziğe bayılmıştım. Ankara Devlet Tiyatrosu çok başarılı oyunlar çıkarıyor. Umarım şehrime gelmeye devam ederler :-)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz

Füruzan - Sevda Dolu Bir Yaz

Tiyatro - Tahtsız Kraliçe