Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

''Herkes yürekten verdiğinin karşılığını alır.''

'' Muhteşem yalanları fukara hakikatten daha çok severim.''


Murakami gün geçmiyor ki yeni bir kitabı dilimize çevrilmesin. Kitap sitelerinde dolaşırken bu kitaba rastladım ve hemencecik sepetime ekledim. 


Murakami okuyanlarınız varsa eğer - ki benim okumadığım çok çok az kitabı kalmıştır - yazarın hep aynı tarzda yazdığını bilirsiniz. Rüzgarın Şarkısını Dinle adlı kitabı da yazarın otuzlu yaşlarının başında yazdığı ilk kitabı ve ilginçtir ki Murakami bu kitabın basılmasına izin vermemiş. İzin vermemesinin sebebi herhalde ilk yazdığı eser olması, yazdığı ilk yazıya çok da güvenememesi olabilir. 


kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Murakami'nin ilk yazdığı eseri Rüzgarın Şarkısını Dinle

Kitapta yine bir yalnızlık teması ve insanlar arası ilişkiler çarpıcı bir şeklide resmedilmiş. Yazarın ilk yazdığı eser olması sebebiyle eksiklikler var ama daha ilk satırından Murakami okuduğunuzu hemen hissettiriyor kitap size.

Aynı okuldan mezun olmuş mezun olan ve henüz 20'li yaşlarının başında olan iki arkadaşının diyalogları,birbirleriyle ilişkileri ve yaşamlarına dair ne hissettiklerine dair kısa kısa vurgular yapılmış kitapta. 

Murakami okuyanlar yine bilecektir bu kitapta da harika şarkı seçimleri ve okumanız için araya serpiştirilmiş kitaplar var. 


Kitapta yer alan şarkılardan:
 • Beach Boys - California Girls 
 • Bob Dylan - Nasville Skyline
 • Elvis Presley - Good Luck Charm 

Yorumlar

 1. Ben sevemedim yazarı... Ama niyetliyim deneyeceğim yeniden ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de ortalardayım ne çok seviyorum ne de sevemedim diyorum.

   Sil
 2. Öyle hayranım ki yazara... öyle bam teline basıyor ki yer yer cümleleri ile..... Benim de az kalmıştır okumadığım kitabı.
  Şuan da "ZemberekKuşu'nun Güncesi" kitabını okuyorum.
  Selamlar. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zemberekkuşu'nu iki sene önce okumuştum sonlara doğru hız kazanan bir kitap bir de fazla uzun olması bunda etkili sanırım :)

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz