Nihan Kaya - İyi Aile Yoktur

İyi Aile Yoktur kitabı benim uzun zamandır radarımda olan bir kitaptı, kitaptı diyorum çünkü mest olarak okudum ve size ucundan bucağından söz etmek, anlatmak istiyorum istiyorum ki daha çok kişiye ulaşsın daha çok insan okusun çünkü bana göre anne-babalar ve eğitimciler için kılavuz niteliğinde. 


'' İyi Aile Yoktur'' ya da paradoks şu ki'' İyi Aile Yoktur ''düsturuyla hareket edebilen ailedir. ''

''İnsanlar çocuk sahibi olduğunda farkında olmadan kendi çocukluğuna dair hisleri yaşar. Çocuğumuzla ilişkimiz,anne-babamızla ilişkimizin devamıdır.''

Kitap dört bölümden oluşuyor her bir bölüm de farklı başlıklarla verilerek konunun özüne inilerek açıklanmaya çalışılmış ki bu bence kitabın ne kadar titizlikle işlendiğine dair güzel bir kanıt. 


Bugünün yetişkinleri olan bizler aslında geçmişin çocuklarıydık ve bir zamanlar çocuk olduğumuzu unuttuk ya da biz unutmak istedik. Anne-babamızla olan tartışmalarımız,kavgalarımız,kendi kimliğimizi bulma sürecimiz,kendi ebeveynlerimizin bize dayattıkları kurallar '' Biz de büyüklerimizden böyle gördük, böyle bildik.'' nidaları ile yetişen biz, kendi çocuklarımızın duygularını,kimlikleri hiçe sayarak onları da bize dayatılan kalıpların içine sokmaya çalıştık. Aslında çocuk olan bizler hızlı büyüdük ve bizim de çocuklarımız oldu ve şimdi onları yetiştirirken nasıl yanlışların içine düşüyoruz, onları nasıl kabullenemeyip bir birey olarak görmekten vazgeçiyoruz işte bunları anlatıyor Nihan Kaya. 


Bir kere kitabı alıp okuyun muhakkak kütüphanenizde olsun ve size tavsiyem gece okuyun herkes yattıktan sonra alın çayınızı,kahvenizi diğer elinize de güzel bir kalem altını çize çize satır satır okuyun ki aklınıza yer etsin şöyle bir işlesin. 

Bu kitabın size sunacağı farklı bakış açılarıyla yepyeni bir rota belirleyeceksiniz kendinize.  Sevgiyi,sevilmeyi, ailemizin bizi yetiştirirken bizde bıraktığı izleri,kapanmayan yaraları, bir çocuğun özgürlüğünün manevi anlamda ne kadar  önem taşıdığını ve daha pek çok sorunun cevabı bu kitapta sizleri bekliyor. 

İngiltere'de Psikalaniz yüksek lisansı yapan,Avrupa ve Amerika'da psikoloji alanında dersler veren,çocukluk atölyelerine katılan Nihan Kaya size bu kitapta aslında doğru bildiğimiz yanlışları anlatıyor. 
Yorumlar

  1. Merhaba. Çok görüyorum bu kitabı. Ve arka kapak yazısı çok etkilemişti beni de. Henüz almadım ama alınacak kitaplar arasında.
    Selamlar.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz

Füruzan - Sevda Dolu Bir Yaz

Tiyatro - Tahtsız Kraliçe