Tiyatro - Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye

'' ......Kuşları boğdular,çimenleri söktüler,yollar çamur içinde kaldı...Dünya değişiyor dostlarım. Günün birinde gökyüzünde,güz mevsiminde artık esmer lekeler göremeyeceksiniz. Günün birinde yol kenarlarında,toprak anamızın koyu yeşil saçlarını göremeyeceksiniz.Bizim için değil ama çocuklar,sizin için kötü olacak. Biz kuşları ve yeşillikleri çok gördük.Sizin için kötü olacak.Benden hikayesi...'' (Son Kuşlar)  Sezon bitmeden izlediğim ve beğendiğim oyunların bazılarını yine sizlerle paylaşmaya devam ediyorum. Bilmeyenleriniz için dün Sait Faik'in ölüm yıl dönümü idi bu sebeple haftalar öncesinden sevgili Savaş Dinçel'in oyunlaştırdığı ve Erdinç Doğan'ın muhteşem oyunculuğunu konuşturduğu oyun olan Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye için baya heyecanlıydım.


Ramazan ayına girmemizle birlikte sezonun son oyunlarına çok fazla ilgi olmaması açıkçası benim işime geldi böylelikle bilet alamadığım ve kaçırdığım oyunları tek tek izleme şansına erişiyorum. Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye perdelerini açtığı sezondan beri - ki çok eski bir oyun olur kendileri- bilet bulamıyorum en nihayetinde iki hafta önce internet satışı için şansımı denediğimde en iyi yerden bilet almayı başardım. 


Oyun Sait Faik'in kitaplarından sözler ve derlemelerden oluşuyor ayrıca yazarın yaşamına da yer verilmiş özellikle sinevizyonda gösterilen fotoğraflar ve seslendirmeler çok çok güzeldi sanki Sait Faik perdenin arkasından çıkıp geliverecek, seyirciyi selamlayacak sandım o denli iyi kurgulanmış bir oyundu. 

Oyunun yönetmen koltuğunda Murat Çidamlı'yı görüyoruz oyunlaştıran kişi ise rahmetli tiyatro sanatçısı Savaş Dinçel. 

Oyuncu Erdinç Doğan'ı ise bu sene Siyahlı Kadın da izlemiş ve Kutay Sungar ile performanslarını çok beğenmiştim. Bu oyunda da adeta oyunculuğunu konuşturmuş. 


Şehrinize turneye gelirse bu oyunu kesinlikle kaçırmamanızı tavsiye ediyorum tabi bilet bulabilirseniz :)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz

Füruzan - Sevda Dolu Bir Yaz

Tiyatro - Tahtsız Kraliçe