F. Scott Fıtzgerald - Muhteşem GatsbyMuhteşem Gatsby yani orijinal adıyla Great Gatsby filmini defalarca seyretmeme rağmen kitabını merak edip hiç okumadım zaten benim huyum oldu artık bu önce filmi varsa onu seyrediyorum sonra kitabını okuyorum bazen bunu bilinçsizce yapıyorum ama her nedense daha iyi kanalize etmemi sağlıyor bu kitabı. 


Muhteşem Gatsby orijinal çeviri olması sebebiyle İş Kültürden yana kullandım hakkımı ve çevirisini sevdim. Çeviri Fadime Kahya imzalı bu arada onu da  anmadan geçemeyeceğim. 

kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Muhteşem Gatsby 
Yazarın en iyi romanlarından olduğu kabul edilen eser Amerikan edebiyatının da öncü eserlerinden ee hal böyle olunca haliyle bana da okumak düştü kitabı. 


Eğitimsiz bir aileden gelen ve savaş sonrası beş parasız kalan subay Jay Gatsby kendini yeniden yaratır. Para ve güç onun için yeni umutlar, yeni başlangıçlar demektir. Hayatının seyrini değiştiren olaydan sonra müthiş bir servete konan Gatsby'in tek derdi saplantılı aşkı Daisy'e kavuşmaktır. Beş yıl önceki o anı ve aşkı tekrar kazanmak isteyen Gatsby'in unuttuğu bir şey vardır geçmiş geçmişte kalmıştır ve tekrarı mümkün değildir. 


Amerikan rüyasının aslında bir yıkım ve hayal kırıklığı olduğunu anlatan Fıtzgerald, bu romanında Gastby'in çöküşü ile Amerikan rüyasının çöküşünü  anlatmaktadır. 

Kitabını okuduktan sonra 2013 yılında baş rolünü Leonardo Di Caprio ve Carey Mulligan'ın paylaştığı filmi de izlemeyi unutmayın ki bence efsane olmuş :)  

Dip not: Hala o performansıyla Oscarı alamadığına inanamam Leonun :/

Yorumlar

 1. önce okunur sonra izlenir yaaaa :) leo günümüzün en iyi oyuncusu de miii:)

  YanıtlaSil
 2. heeeey son yazımı okusana noluur. şimdi yazdııım :)

  YanıtlaSil
 3. blogunun saatini değiştirsene nolur. istanbul gmt 2 gibi bişi olcaak :)

  YanıtlaSil
 4. Ohh be! Havada yağmur, elimde kahve, tam bir Ankara havasına benzer bir İstanbul havasında seni okuyorum ^.^

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz

Füruzan - Sevda Dolu Bir Yaz

Tiyatro - Tahtsız Kraliçe