Kayıtlar

Öne Çıkan Yayın

Selçuk Baran - Bozkır Çiçekleri

Resim
Selçuk Baran Türk edebiyatında esasen çok duyulmayan ama benim çok sevdiğim yazarlardan. İstedim ki bu yazarı siz de tanıyın belki sevmenize vesile bile olurum kim bilir :) 
Yazarın evvelden Bir Solgun Adam ve Güz Gelmeden kitaplarını okumuştum daha geniş yorumları için bu iki kitabın ayrıntılı yorumlarına blogu biraz kurcalayarak ulaşabilirsiniz.


Kemal Varol - Jar

Resim
Kemal Varol'dan okuduğum dördüncü kitap ''Jar''.  Kitaba adını veren Jar, Kürtçe bir kelime. Türkçe anlamı ''Dibe vurmak, yanmışlık'' anlamlarına geliyor. Kitabı okuduğunuzda bu kelimenin anlamını daha iyi kavrıyor,daha çok içine giriyorsunuz. Hazırsanız Arkanya'nın dilini bir de Kemal Varol ile dinleyelim.
Tezer Özlü - Ferit Edgü Mektuplaşmaları Her şeyin Sonundayım

Resim
'' Ölmek isteğim yok. Yaşama isteğim olmadığı gibi... Bir çocuğun ne denli duygusal olduğunu anımsıyor musun? Mutlak anımsıyorsun. İhtiyarlık diye bir olguya inanmıyorum,çünkü gençliğe de inanmıyorum. Çocukken de, genç iken de ihtiyarı içinde taşıyorsun,yaşlanırken de çocuğu. Ancak yaşlandıkça duygusallaşma biçim değiştiriyor. Gençlik duygusallığı öfke,beklenti,baş kaldırma,cesaret gibi duygularla iç içe ama yaşlandıkça duygusallığa acımsı tatlar karışıyor,buruk. Sanıyorum,algıladığım kadarıyla sözünü ettiğim duygusallık,bu buruk,acılı duygusallık.'' 


Bu ara okumaktan en keyif aldığım kitaplardan biri desem size inanır mısınız? Ben yazarların,şairlerin birbirleriyle mektuplaşmalarına bayılıyorum hele onların gün yüzüne çıkarılıp biz okuyucular için ortaya çıkarılması harika bir nimet :) 
Jean Teule - İntihar Dükkanı

Resim
'' Hayatta başarılı olamadınız mı? Bize gelin ölümünüzü başaracaksınız! ''

İntihar Dükkanı okuduğum en ilginç kitaplardan biri oldu desem sanırım çok da abartmam. Özge bana ilk bu kitapla başla okumaya deyince bir ön yargı oluştu önce kafamda ama sonra bir saatte okurum ben bunu dedim ve başladım okumaya üstelik animasyon bir filmi de varmış şu yazıdan sonra kuvvet ihtimal onu da izleyeceğim :) 


Pınar Eğilmez - Uçan Tabut

Resim
Dünyada anlam arayışının sonu gelmez. Hiçbir şeyin bir anlamı olmak zorunda değildir ve her şeyin bir anlamı vardır. Bu, neredeyse zıt iki önermenin aynı anda doğru olabileceği zemine ise '' Dünya'' denir. Bence öyledir.''

Pınar Eğilmez'in Uçan Tabutu şu son bir kaç gün içinde en çok gördüğüm kitaplardan biri oldu. Bende Özge'nin kütüphanesini karıştırırken buldum ve hemen alıp okumaya giriştim. 


Filiz Aygündüz - Kaç Zil Kaldı Örtmenim

Resim
'' Duyduğum ilk Kürtçe kelime '' were '' Türkçe anlamıyla '' Gel'' demek. Kafa karışıklığı. Ne yani,burada insanlar anlayamadığım bir dilden mi konuşuyor ? Birkaç saat önce yerliyken bir kaç saat sonra yabancıydık; aynı ülkenin sınırlarında. Sırf insanlar anadillerini konuşuyorlar diye.. Tuhaf bir kızgınlık duyuyordum. Anlamamaktan. Dilin yoksa yalnızmışsın meğer.''


Eric Emmanuel Schmıtt - Şişmanlayamayan Sumocu

Resim
'' Bulutların arkasında her zaman bir gök vardır.''


Bayan Ming'in Hiç Olmayan On Çocuğu kitabını öyle çok sevmiştim ki yazarın bir başka kitabı olan Şişmanlayamayan Sumocu kitabını almam elbette benim için kaçınılmaz olacaktı ve oldu da. Bugüne kadar okuduğum en ince ama içi dopdolu olan bu kitaptan biraz söz etmek istiyorum canım okur. Seray Şahiner - Antabus

Resim
'' Hani kadınlar çocukları olsun diye gezmedik doktor,türbe bırakmıyorlar ya... Akılsızlar! Bırakın olmuyorsa olmuyor,ille doğurup ne diye sahibinin de hayatını karartıyorsunuz?''


Seray Şahiner edebiyatımızda yeni bir ses bir nefes efendim. Kadın anlar kadının halinden demeleri hiç de boş değil çünkü bu hatun gerçekten de kadın hikayelerini öyle güzel yazıyor, öyle ete kemiğe büründürüyor ki böyle apışıp kalıyorsunuz. 

Eric Emmanuel Schmitt - Bayan Ming'in Hiç Olmayan On Çocuğu

Resim
''İnsanlar neden hakikati kaldıramaz? Birincisi,çünkü hakikat onları hayal kırıklığına uğratır.İkincisi,çünkü hakikat genelde çıkardan yoksundur. Üçüncüsü,çünkü hakikatin asla doğru görünümü yoktur - yalanların çoğu çok daha iyi hazırlanmıştır. Dördüncüsü,çünkü hakikat yaralar.''Eric Emmanuel Schmitt ve  Bayan Ming'in Hiç Olmayan On Çocuğu 71 sayfaya bir dolu dünya bir dolu cümle sığdırabilen güzellikte bir kitap. Çok pişmanım bu kitabı daha önce okumadığım için ama bu pişmanlık nidalarıyla sizi sıkmak yerine kitaptan bahsetmeyi yeğ tutuyor ve hemen başlıyorum anlatmaya. 

Engin Geçtan - İnsan Olmak

Resim
'' Fırtına çıktığında onun yönünü değiştirmek için savaşmaya kalkacağım yerde, fırtınanın beni götürdüğü yerde savaşmış olmalıyım.'' 

''Günümüz insanı her şeyin fiyatını biliyor ama hiçbir şeyin değerini bilmiyor.''


Engin Geçtan yine benim sene bitmeden en azından bir kitabını okumayı istediğim yazarlardandı ve şükür geçen hafta okuma fırsatını yakalayabildim.