Kayıtlar

Öne Çıkan Yayın

Dizi Tavsiyesi - Şahsiyet

Resim
Şu aralar Türk dizi tarihinde bir dizi çığır açan ve izlediğim süre boyunca bana '' Aboow bunu bizimkiler mi yapmış !'' nidaları attıran bir iş oldu Şahsiyet. Ciddi anlamda Şahsiyet bir Şahsiyet Meselesi olarak beni ve birçok dizi izleyicisini dumura uğratacak kadar kaliteli bir hikayeydi. 

Peki ama kim yazdı,kim çizdi, kim çekti ,kim oynadı ? Yoksa siz hala bu diziye bakmadınız mı ? Yoksa kafanızı kumlardan çıkaramadınız mı ? Hadi gelin şu Şahsiyeti biraz didikleyelim :) 


Ahmet Ümit - Kırlangıç Çığlığı

Resim
Uzun zamandır Ahmet Ümit okumuyordum bu yüzden yazarın Mart ayında raflarda yer alan Kırlangıç Çığlığı tam anlamıyla iyi denk geldi benim okumalarıma. Bu yüzden sevdiğim yazarların yeni çıkan kitaplarını alıp okumak benim için ayrı bir keyif oluyor. 
Yine Everest etiketiyle raflarda yer alan yazar esrarengiz bir katilin peşindedir tabi ki bu yolculukta onu yardımcısı Ali ve kriminolog Zeynep'te yalnız bırakamayacaktır.Sinan Akyüz - Piruze Şam'da Bir Türk Gelin

Resim
'' Körün kuyuya düşmesine şaşılmaz;asıl şaşılacak şey yol bilen kişinin düşmesidir.''

Okuma hızımı arttırmak için çerez kitaplara yöneldim bir kaç gündür haliyle şimdi size az biraz anlatacağım kitap ise daha önce yazarın Şahika ve Feraye ve İncir Kuşları adlı kitaplarını okuduğum Sinan Akyüz'ün Piruze Şam'da Bir Türk Gelin kitabı.
Tiyatro - Tamamen Doluyuz

Resim
Tiyatro sezonum doludizgin gitmeye devam ediyor hal böyle olunca ve elimden geldiğince sizlere gittiğim ve keyif aldığım oyunları yazmaya devam ediyorum. Bunlardan biri de Efe Erkekli'nin tek kişilik oyunu '' Tamamen Doluyuz'' oyunu.


Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Resim
''Herkes yürekten verdiğinin karşılığını alır.''

'' Muhteşem yalanları fukara hakikatten daha çok severim.''


Murakami gün geçmiyor ki yeni bir kitabı dilimize çevrilmesin. Kitap sitelerinde dolaşırken bu kitaba rastladım ve hemencecik sepetime ekledim. 

Murakami okuyanlarınız varsa eğer - ki benim okumadığım çok çok az kitabı kalmıştır - yazarın hep aynı tarzda yazdığını bilirsiniz. Rüzgarın Şarkısını Dinle adlı kitabı da yazarın otuzlu yaşlarının başında yazdığı ilk kitabı ve ilginçtir ki Murakami bu kitabın basılmasına izin vermemiş. İzin vermemesinin sebebi herhalde ilk yazdığı eser olması, yazdığı ilk yazıya çok da güvenememesi olabilir. 


Burak Aksak - Leyla ile Mecnun

Resim
''Büyüdükçe gökyüzüne bakmayı da bırakıyor insan.'' 

'' Aşkı arıyordum da,gözlerinizde kalmış galiba, Onu alabilir miyim ? 


Burak Aksak'ın ekranların en sevilen ve bir döneme damgasını vuran hikayelerinden biri olan Leyla ile Mecnun'un kitabını çıkaracağını duyduğum an hem çok sevindim hem de içimde bir şeyler koptu. Koptu çünkü bu bir anlamda Leyla'ya,Mecnun'a,İsmail abiye beklediği o bir türlü gelemeyen gemiye, Erdal Bakkal'a sanki veda etmek gibi bir şeydi ve inanın kitabı hem okumak istedim hem de bitmesini istemediğim için okumamak.


Algan Sezgintüredi - Süperben

Resim
Şu yazıyı yağmur sesi dinleyerek, sıcak çayımı içerek yazmak ne güzel :) Ankara son bir haftadır çok yağmurlu, bir o kadar da hırçın bir havaya büründü nasıl giyineceğimi bendeniz şaşırdım :D ince giysen üşüyorsun, kalın giysen yanıyorsun üstüne üstlük Kırkikindi yağmurları da başladı bakalım ne olacak :) 
Yazılarımı çok düzenli yazamıyorum burayı boş bıraktığım vakitlerde sanmayın okumuyorum,izlemiyorum ama ilk açtığım günlerdeki gibi günü gününe de yazamıyorum, bu sorunu yazın halledebilirim diye umuyorum şimdilik :) 

'' Esas mesele,süper güç,kafamızda kıpırdanan,çakan,parıldayıp duran gri hücrelerdi. Güzeli, hepimizde vardı. Kullanıp kullanmamaksa...''

Algan Sezgintüredi ve Süperben kitabından bahsedeceğim sizlere. Yakın zamanda okuduğum ve sizlerle paylaşmak istediğim bir kitap çünkü yazarla tanışma kitabım ve ilk izlenim önemlidir.


Tiyatro - Radyo-yu Hümayun

Resim
Nisan ayı benim için tiyatro bakımından bereketli geçiyor ve ne yazık ki gidebildiğim oyunların çok azını buraya yazıp sizinle paylaşabiliyorum, bunun için kendimi bir parça suçlu hissediyorum ama zaman denilen şey bu ara benim için hızlı akıyor.


Geçtiğimiz cumartesi akşamı gitmeyi çok istediğim oyunlardan birine daha gitmek nasip oldu :) Radyo-yu Hümayun benim en çok merak ettiğim oyunların başında geliyordu ve nihayet gitmeyi başardım. 


Can Gürses - En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın

Resim
Sakin geçen bir hafta sonundan hepinize Merhaba :) 
Nisan ayı benim için hem tiyatro hem kitap hem de film ayı oldu diyebilirim gerçi kitap her zaman vardı ama yılbaşı itibariyle aldığım kararların içinde beş oyuna gitmek vardı bunu aştığımı hatta üç oyun üzerine çıktığımı şimdiden söyleyebilirim. Aslında daha gitmek istediğim yığınla oyun var ama param yok :D her neyse kitaplara dönelim. 

Nihan Kaya - Disparöni ve Yaşama Korkusu

Resim
Söyleşisinden bugün çıktığım ve dinledikçe dinlemek istediğim yazarlardan Nihan Kaya. Kendisini bu yıl keşfettim ve iyi ki de okumuşum,tanımışım diyorum. Bana okuma serüvenimle ilgili,edebiyat yolculuğumla ilgili çok farklı bakış açıları kazandırdı. Bugün onu dinlerken gerçekten psikanaliz'e ilgi duyduğumu keşfettim. Vakti olsaydı da o anlatsaydı ben hep dinleseydim modundaydım çok sevdim öyle böyle değil. 

'' O kadar uzun zamandır bekliyorum ki artık beklemenin kendisine dönüşmüş gibiyim. Beklemek bütün vaktimi alıyor, bütün ömrümü, hayatımı kaplıyor. Kendisinden başka hiçbir şeye yer bırakmayacak şekilde kaplıyor.''

Nihan Kaya'yı blogu takip edenler bir önceki posttan anımsarlar zaten hadi gelin şimdi yazarın benim en son okuduğum kitabıyla devam edelim yani Disparöni ve Yaşama Korkusu ile :)