Kayıtlar

Öne Çıkan Yayın

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Resim
''Herkes yürekten verdiğinin karşılığını alır.''

'' Muhteşem yalanları fukara hakikatten daha çok severim.''


Murakami gün geçmiyor ki yeni bir kitabı dilimize çevrilmesin. Kitap sitelerinde dolaşırken bu kitaba rastladım ve hemencecik sepetime ekledim. 

Murakami okuyanlarınız varsa eğer - ki benim okumadığım çok çok az kitabı kalmıştır - yazarın hep aynı tarzda yazdığını bilirsiniz. Rüzgarın Şarkısını Dinle adlı kitabı da yazarın otuzlu yaşlarının başında yazdığı ilk kitabı ve ilginçtir ki Murakami bu kitabın basılmasına izin vermemiş. İzin vermemesinin sebebi herhalde ilk yazdığı eser olması, yazdığı ilk yazıya çok da güvenememesi olabilir. 


Burak Aksak - Leyla ile Mecnun

Resim
''Büyüdükçe gökyüzüne bakmayı da bırakıyor insan.'' 

'' Aşkı arıyordum da,gözlerinizde kalmış galiba, Onu alabilir miyim ? 


Burak Aksak'ın ekranların en sevilen ve bir döneme damgasını vuran hikayelerinden biri olan Leyla ile Mecnun'un kitabını çıkaracağını duyduğum an hem çok sevindim hem de içimde bir şeyler koptu. Koptu çünkü bu bir anlamda Leyla'ya,Mecnun'a,İsmail abiye beklediği o bir türlü gelemeyen gemiye, Erdal Bakkal'a sanki veda etmek gibi bir şeydi ve inanın kitabı hem okumak istedim hem de bitmesini istemediğim için okumamak.


Algan Sezgintüredi - Süperben

Resim
Şu yazıyı yağmur sesi dinleyerek, sıcak çayımı içerek yazmak ne güzel :) Ankara son bir haftadır çok yağmurlu, bir o kadar da hırçın bir havaya büründü nasıl giyineceğimi bendeniz şaşırdım :D ince giysen üşüyorsun, kalın giysen yanıyorsun üstüne üstlük Kırkikindi yağmurları da başladı bakalım ne olacak :) 
Yazılarımı çok düzenli yazamıyorum burayı boş bıraktığım vakitlerde sanmayın okumuyorum,izlemiyorum ama ilk açtığım günlerdeki gibi günü gününe de yazamıyorum, bu sorunu yazın halledebilirim diye umuyorum şimdilik :) 

'' Esas mesele,süper güç,kafamızda kıpırdanan,çakan,parıldayıp duran gri hücrelerdi. Güzeli, hepimizde vardı. Kullanıp kullanmamaksa...''

Algan Sezgintüredi ve Süperben kitabından bahsedeceğim sizlere. Yakın zamanda okuduğum ve sizlerle paylaşmak istediğim bir kitap çünkü yazarla tanışma kitabım ve ilk izlenim önemlidir.


Tiyatro - Radyo-yu Hümayun

Resim
Nisan ayı benim için tiyatro bakımından bereketli geçiyor ve ne yazık ki gidebildiğim oyunların çok azını buraya yazıp sizinle paylaşabiliyorum, bunun için kendimi bir parça suçlu hissediyorum ama zaman denilen şey bu ara benim için hızlı akıyor.


Geçtiğimiz cumartesi akşamı gitmeyi çok istediğim oyunlardan birine daha gitmek nasip oldu :) Radyo-yu Hümayun benim en çok merak ettiğim oyunların başında geliyordu ve nihayet gitmeyi başardım. 


Can Gürses - En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın

Resim
Sakin geçen bir hafta sonundan hepinize Merhaba :) 
Nisan ayı benim için hem tiyatro hem kitap hem de film ayı oldu diyebilirim gerçi kitap her zaman vardı ama yılbaşı itibariyle aldığım kararların içinde beş oyuna gitmek vardı bunu aştığımı hatta üç oyun üzerine çıktığımı şimdiden söyleyebilirim. Aslında daha gitmek istediğim yığınla oyun var ama param yok :D her neyse kitaplara dönelim. 

Nihan Kaya - Disparöni ve Yaşama Korkusu

Resim
Söyleşisinden bugün çıktığım ve dinledikçe dinlemek istediğim yazarlardan Nihan Kaya. Kendisini bu yıl keşfettim ve iyi ki de okumuşum,tanımışım diyorum. Bana okuma serüvenimle ilgili,edebiyat yolculuğumla ilgili çok farklı bakış açıları kazandırdı. Bugün onu dinlerken gerçekten psikanaliz'e ilgi duyduğumu keşfettim. Vakti olsaydı da o anlatsaydı ben hep dinleseydim modundaydım çok sevdim öyle böyle değil. 

'' O kadar uzun zamandır bekliyorum ki artık beklemenin kendisine dönüşmüş gibiyim. Beklemek bütün vaktimi alıyor, bütün ömrümü, hayatımı kaplıyor. Kendisinden başka hiçbir şeye yer bırakmayacak şekilde kaplıyor.''

Nihan Kaya'yı blogu takip edenler bir önceki posttan anımsarlar zaten hadi gelin şimdi yazarın benim en son okuduğum kitabıyla devam edelim yani Disparöni ve Yaşama Korkusu ile :)


Nihan Kaya - Buğu

Resim
Başka bir yüzyıldanmış gibi konuşan,zarafet timsali bir İstanbul beyefendisi Yasef. ''Ömrümde becerebildiğim tek şey, bir kadın sevmekti,'' diyor. Çocukluğundan beri sevdiği tek kadın, Nur.

Nihan Kaya benim şu sıralar adını sıkça duyduğum yazarların başında geliyor haliyle bende pek bir meraklıyım söz konusu yeni tanışacağım bir yazar olunca hakkında dip köşe araştırma yapmadan alamıyorum kendimi. Söz konusu yazarımız Nihan Kaya son derece donanımlı biri. Boğaziçi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu aynı zamanda İngiltere de psikanaliz üzerine master yapmış, King's Collage London da Karşılaştırmalı Edebiyat dalında doktorasını tamamlamış bir isim. 

Bende yazarın ilk hangi kitabı ile başlayayım diye düşünürken sevgili İlgi'nin bana hediye yolladığı Buğu kitabını tanışma kitabı olarak seçtim ve pür heves okumaya başladım. 

Tiyatro - Hamlet

Resim
Gecikmeli post yazılarını girmeye devam ediyorum. Bugün size geçen haftalarda gittiğim ve çok zor bilet bulunan hatta satışa çıktığı ilk 3 dakika da biten bir oyundan bahsetmek istiyorum. ''Hamlet''

İstanbul Devlet Tiyatrosunun en gözde oyunlarından biri olan Hamlet'i izlemeyi çok istiyordum en nihayetinde arkadaşım aracılığıyla bu oyuna bilet bulabildim. Oyuna bilet bulmak çok zor çünkü en rağbet gören tiyatro oyunlarından biri. 

Akün Sahnesinde üçüncü sıradan izlemeye fırsatını bulduğum için de ayrıca şansı olduğumu bilmem söylememe gerek var mı ? İsterseniz oyundan biraz bahsedeyim :) 


Rıfat Ilgaz - Karartma Geceleri

Resim
Uzun bir aradan sonra yine buralardayım. Biraz yazı yazmaya ara verdim ama okumalara tam gaz devam ediyorum tabi ki tiyatro'ya da gidiyorum, izlediklerim de boyumu aşmış durumda. Hal böyle olunca yazılacaklar dağ gibi önümde beklerken ben yeni bitirdiğim bir kitaptan bahsedeyim de önümüz açılsın :) 


Ayfer Tunç - Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura

Resim
Beni tanıyanlar bilir Ayfer Tunç benim en en sevdiğim yazardır ve o yeni bir kitap çıkardıysa iki elim kanda bile olsa ben o kitabı alır, okur ve etkisinden uzun bir süre çıkamam. 

Yazar, Dünya Ağrısı adlı kitabından sonra (2014) yaklaşık dört senelik bir aranın ardından yeni kitabının müjdesini twitter hesabından vermişti ve ben sevinçten çıldırmıştım. Çok şükür ki kitap geçtiğimiz ocak ayının ilk haftası raflardaki yerini aldı ve bendeniz kitabı sevgili arkadaşım Ali'ye zorla kendime hediye ettirdim :D bu konuda oldukça yapışkan olduğumu ve onun burnundan getireceğimi bilen Ali ise kitabı bana alıp yolladı sağ olsun :D