Kayıtlar

Öne Çıkan Yayın

Rıfat Ilgaz - Karartma Geceleri

Resim
Uzun bir aradan sonra yine buralardayım. Biraz yazı yazmaya ara verdim ama okumalara tam gaz devam ediyorum tabi ki tiyatro'ya da gidiyorum, izlediklerim de boyumu aşmış durumda. Hal böyle olunca yazılacaklar dağ gibi önümde beklerken ben yeni bitirdiğim bir kitaptan bahsedeyim de önümüz açılsın :) 


Ayfer Tunç - Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura

Resim
Beni tanıyanlar bilir Ayfer Tunç benim en en sevdiğim yazardır ve o yeni bir kitap çıkardıysa iki elim kanda bile olsa ben o kitabı alır, okur ve etkisinden uzun bir süre çıkamam. 

Yazar, Dünya Ağrısı adlı kitabından sonra (2014) yaklaşık dört senelik bir aranın ardından yeni kitabının müjdesini twitter hesabından vermişti ve ben sevinçten çıldırmıştım. Çok şükür ki kitap geçtiğimiz ocak ayının ilk haftası raflardaki yerini aldı ve bendeniz kitabı sevgili arkadaşım Ali'ye zorla kendime hediye ettirdim :D bu konuda oldukça yapışkan olduğumu ve onun burnundan getireceğimi bilen Ali ise kitabı bana alıp yolladı sağ olsun :D 


Tiyatro - İhanet

Resim
Gittiğim oyunları yazmaya devam ediyorum. 1 Ekim'de perdelerini açan Ankara Devlet Tiyatrosu yine biz Ankaralılar için şahane temsiller hazırlamış işte benim iki hafta önce gittiğim ve yazısını ancak şimdi yazabildiğim oyun '' İhanet'' idi. 

Şempanzelerden sonra yine Şinasi sahnesinde sahne alacak olan bu oyunu daha önce görmemiştim ve oyun çıkışında bilet almaya karar verdik. İyi ki de bu oyunu izlemişim diyorum çünkü hem Nahid Sırrı Örik'in kaleminden çıkan bir eser hem de temsil öncesi ve sonrası çok güzel düşünülmüş.


Mahir Ünsal Eriş - Öbürküler

Resim
Mahir Ünsal Eriş benim en sevdiğim yazarlardan biridir. Yazarın daha önce Dünya Bu Kadar ve Bangır Bangır Ferdi Çalıyor Evde adlı kitaplarını okuduğumdan ne zamandır yeni çıkan kitabı Öbürküler'i ne zamandan beri okumak istiyordum. Ben niyetlendim Özge'de bir kitap alışverişi sırasında bana kitabı okumam için aldı :D  tabi okuduktan sonra ona geri vereceğim ki o da okusun:D

Tiyatro - Şempanzeler

Resim
Uzun zamandır gittiğim oyunları yazmıyorum hazır vaktim varken buraları şenlendireyim belki tiyatro yorumlarımı özleyenler olmuştur diye art arda gördüğüm oyunları yazmak istedim.

Ekim ayını çok seviyorum nedeni ise belli; Tiyatro mevsiminin açılması:)  Ekim ayından beri bir türlü açılışı yapamayan ben nihayet arkadaşımın sayesinde yılın ilk oyununa gitmeyi başarabildim. Şinasi sahnesinde sahnelenen Şempanzeler. 

Hakan Bıçakcı - Otel Paranoya

Resim
Daha önceki postlarımdan 2017'nin son aylarında Hakan Bıçakcı ile tanışma hikayemden bahsetmiştim. Yazarın kendine has dilini ve anlatım tarzını çok sevdim öyle sevdim ki bütün kitaplarını arkadaşımdan istedim okumak için o da getirdi okumam için. 

Hakan Bıçakcı ile tanışma kitabım Apartman Boşluğu ile olmuş bunu Boş Zaman kitabı izlemişti. Şimdi ise devam kitabı olarak kendime yazarın Otel Paranoya kitabını seçtim. 


Mine Söğüt - Kırmızı Zaman

Resim
'' Kader, insanın kendi hayatına hiçbir zaman gerçekten sahip olamayacağının açık tehdidir.''
'' Gerçekler,rüyalara saklanmayı sever.'' 

Mine Söğüt ve Kırmızı Zaman yine benim listemde okunmayı bekleyen kitaplardandı. Geçen hafta Yapı Kredi Yayınlarının düzenlemiş olduğu bir yarışmada bu kitabı kazandım :) Çok sevinmekle beraber hemen okumaya başladım. 


Aslı Tohumcu - Ölü Reşat

Resim
Aslı Tohumcu benim ilk defa okuduğum ve merak ettiğim yazarlardandı. Özge'de kitabı görünce daha fazla bekletmek manasız geldi ve ödünç alıp okumaya başladım. Kitap hakkında çok bir fikrim yoktu özellikle araştırmak istemedim bana okurken sürpriz olsun istedim. Çok büyük bir beklenti içine girerek de okumadım kitabı açıkçası ama elimde de çok süründü 153 sayfalık kitap ne yazık ki. 


Alper Canıgüz - Cehennem Çiçeği

Resim
'' Dünyanın en küçük dedektifi geri döndü. Alper Kamu 9 yıl sonra,hala 5 yaşında. '' 


Alper Canıgüz bu yıl külliyatını tekrardan okuyacağım yazarlardan biri ee hal böyle olunca kitaplarını ara vermeden okumak niyetiyle raftan indirdim ve karşıma dizdim. Hazırsanız başlıyorum.

Öncelikle yazarın son çıkardığı Kan ve Gül adlı kitabının yorumunu okumak isteyenler sizi şöyle alalım.

.

2018'de Neler Yapabilirim ?

Resim
2018'e gireli bir haftayı geçti herkes yeni yıl kararlarından bahsedip dursun ben bunu karar değil de bundan sonra neler yapabilirim olarak algılamayı tercih ediyorum. 

Her yeni yıl ile beraber gerçekleştirmek istediğimiz ama aslında asla gerçekleşmeyecek olan bir dolu karar alıyoruz. Kilolu isek zayıflayacağım diyoruz, daha çok okuyacağım daha çok gezeceğim daha çok spor yapacağım bla bla bla... bu böyle sürüp gidiyor halbuki bu tür kararlar alırken kendinize nicel bir hedef seçerseniz o kararınız veya hedefinizi sayısal anlamda ete kemiğe büründürebilir, işin ciddiyetini kavrayıp bu kararları ciddiye alabilirsiniz.