Kayıtlar

Öne Çıkan Yayın

Can Gürses - En Güzel Günlerini Demek Bensiz Yaşadın

Resim
Sakin geçen bir hafta sonundan hepinize Merhaba :) 
Nisan ayı benim için hem tiyatro hem kitap hem de film ayı oldu diyebilirim gerçi kitap her zaman vardı ama yılbaşı itibariyle aldığım kararların içinde beş oyuna gitmek vardı bunu aştığımı hatta üç oyun üzerine çıktığımı şimdiden söyleyebilirim. Aslında daha gitmek istediğim yığınla oyun var ama param yok :D her neyse kitaplara dönelim. 

Nihan Kaya - Disparöni ve Yaşama Korkusu

Resim
Söyleşisinden bugün çıktığım ve dinledikçe dinlemek istediğim yazarlardan Nihan Kaya. Kendisini bu yıl keşfettim ve iyi ki de okumuşum,tanımışım diyorum. Bana okuma serüvenimle ilgili,edebiyat yolculuğumla ilgili çok farklı bakış açıları kazandırdı. Bugün onu dinlerken gerçekten psikanaliz'e ilgi duyduğumu keşfettim. Vakti olsaydı da o anlatsaydı ben hep dinleseydim modundaydım çok sevdim öyle böyle değil. 

'' O kadar uzun zamandır bekliyorum ki artık beklemenin kendisine dönüşmüş gibiyim. Beklemek bütün vaktimi alıyor, bütün ömrümü, hayatımı kaplıyor. Kendisinden başka hiçbir şeye yer bırakmayacak şekilde kaplıyor.''

Nihan Kaya'yı blogu takip edenler bir önceki posttan anımsarlar zaten hadi gelin şimdi yazarın benim en son okuduğum kitabıyla devam edelim yani Disparöni ve Yaşama Korkusu ile :)


Nihan Kaya - Buğu

Resim
Başka bir yüzyıldanmış gibi konuşan,zarafet timsali bir İstanbul beyefendisi Yasef. ''Ömrümde becerebildiğim tek şey, bir kadın sevmekti,'' diyor. Çocukluğundan beri sevdiği tek kadın, Nur.

Nihan Kaya benim şu sıralar adını sıkça duyduğum yazarların başında geliyor haliyle bende pek bir meraklıyım söz konusu yeni tanışacağım bir yazar olunca hakkında dip köşe araştırma yapmadan alamıyorum kendimi. Söz konusu yazarımız Nihan Kaya son derece donanımlı biri. Boğaziçi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu aynı zamanda İngiltere de psikanaliz üzerine master yapmış, King's Collage London da Karşılaştırmalı Edebiyat dalında doktorasını tamamlamış bir isim. 

Bende yazarın ilk hangi kitabı ile başlayayım diye düşünürken sevgili İlgi'nin bana hediye yolladığı Buğu kitabını tanışma kitabı olarak seçtim ve pür heves okumaya başladım. 

Tiyatro - Hamlet

Resim
Gecikmeli post yazılarını girmeye devam ediyorum. Bugün size geçen haftalarda gittiğim ve çok zor bilet bulunan hatta satışa çıktığı ilk 3 dakika da biten bir oyundan bahsetmek istiyorum. ''Hamlet''

İstanbul Devlet Tiyatrosunun en gözde oyunlarından biri olan Hamlet'i izlemeyi çok istiyordum en nihayetinde arkadaşım aracılığıyla bu oyuna bilet bulabildim. Oyuna bilet bulmak çok zor çünkü en rağbet gören tiyatro oyunlarından biri. 

Akün Sahnesinde üçüncü sıradan izlemeye fırsatını bulduğum için de ayrıca şansı olduğumu bilmem söylememe gerek var mı ? İsterseniz oyundan biraz bahsedeyim :) 


Rıfat Ilgaz - Karartma Geceleri

Resim
Uzun bir aradan sonra yine buralardayım. Biraz yazı yazmaya ara verdim ama okumalara tam gaz devam ediyorum tabi ki tiyatro'ya da gidiyorum, izlediklerim de boyumu aşmış durumda. Hal böyle olunca yazılacaklar dağ gibi önümde beklerken ben yeni bitirdiğim bir kitaptan bahsedeyim de önümüz açılsın :) 


Ayfer Tunç - Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura

Resim
Beni tanıyanlar bilir Ayfer Tunç benim en en sevdiğim yazardır ve o yeni bir kitap çıkardıysa iki elim kanda bile olsa ben o kitabı alır, okur ve etkisinden uzun bir süre çıkamam. 

Yazar, Dünya Ağrısı adlı kitabından sonra (2014) yaklaşık dört senelik bir aranın ardından yeni kitabının müjdesini twitter hesabından vermişti ve ben sevinçten çıldırmıştım. Çok şükür ki kitap geçtiğimiz ocak ayının ilk haftası raflardaki yerini aldı ve bendeniz kitabı sevgili arkadaşım Ali'ye zorla kendime hediye ettirdim :D bu konuda oldukça yapışkan olduğumu ve onun burnundan getireceğimi bilen Ali ise kitabı bana alıp yolladı sağ olsun :D 


Tiyatro - İhanet

Resim
Gittiğim oyunları yazmaya devam ediyorum. 1 Ekim'de perdelerini açan Ankara Devlet Tiyatrosu yine biz Ankaralılar için şahane temsiller hazırlamış işte benim iki hafta önce gittiğim ve yazısını ancak şimdi yazabildiğim oyun '' İhanet'' idi. 

Şempanzelerden sonra yine Şinasi sahnesinde sahne alacak olan bu oyunu daha önce görmemiştim ve oyun çıkışında bilet almaya karar verdik. İyi ki de bu oyunu izlemişim diyorum çünkü hem Nahid Sırrı Örik'in kaleminden çıkan bir eser hem de temsil öncesi ve sonrası çok güzel düşünülmüş.


Mahir Ünsal Eriş - Öbürküler

Resim
Mahir Ünsal Eriş benim en sevdiğim yazarlardan biridir. Yazarın daha önce Dünya Bu Kadar ve Bangır Bangır Ferdi Çalıyor Evde adlı kitaplarını okuduğumdan ne zamandır yeni çıkan kitabı Öbürküler'i ne zamandan beri okumak istiyordum. Ben niyetlendim Özge'de bir kitap alışverişi sırasında bana kitabı okumam için aldı :D  tabi okuduktan sonra ona geri vereceğim ki o da okusun:D

Tiyatro - Şempanzeler

Resim
Uzun zamandır gittiğim oyunları yazmıyorum hazır vaktim varken buraları şenlendireyim belki tiyatro yorumlarımı özleyenler olmuştur diye art arda gördüğüm oyunları yazmak istedim.

Ekim ayını çok seviyorum nedeni ise belli; Tiyatro mevsiminin açılması:)  Ekim ayından beri bir türlü açılışı yapamayan ben nihayet arkadaşımın sayesinde yılın ilk oyununa gitmeyi başarabildim. Şinasi sahnesinde sahnelenen Şempanzeler. 

Hakan Bıçakcı - Otel Paranoya

Resim
Daha önceki postlarımdan 2017'nin son aylarında Hakan Bıçakcı ile tanışma hikayemden bahsetmiştim. Yazarın kendine has dilini ve anlatım tarzını çok sevdim öyle sevdim ki bütün kitaplarını arkadaşımdan istedim okumak için o da getirdi okumam için. 

Hakan Bıçakcı ile tanışma kitabım Apartman Boşluğu ile olmuş bunu Boş Zaman kitabı izlemişti. Şimdi ise devam kitabı olarak kendime yazarın Otel Paranoya kitabını seçtim.