Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

''Bilirsin,eğer hikayelerde duvara asılı bir tüfek varsa... bir an gelir mutlaka patlar.''


İlk defa Murat Gülsoy okuyacağım için daha önce yazarı okumuş birinden tavsiye istedim ve canım arkadaşım Eylem bana başlayacaksan Baba,Oğul ve Kutsal Roman kitabından başlamalısın dedi aslında benim kafamda bir hikaye kitabıyla başlamak vardı ama kütüphanede bu kitabı bulunca,Eylem de tavsiye edince almamazlık edemedim.


Murat Gülsoy'un okuduğum ilk kitabı Baba,Oğul ve Kutsal Roman.İyi bir şey okuduğunuzda şöyle sırtınızı iyice oturduğunuz yere dayayıp, derin bir nefes alıp '' Vay be! deyip bunu daha önce yaşamıştım ben deyip De-javu olduğunuz oldu mu?  Ben iyi bir şey okuduğumda bu duyguyu çok sık yaşarım. Murat Gülsoy da da bunu yaşadım.


Yazarın aşinası olanlar onun Oğuz Atay ve Tanpınar'a ne kadar düşkün olduğunu bilirler özellikle bu kitabı okurken her yerden Tanpınar ve eserlerinden alıntılar fışkırdı desem yeridir. Bu beni kitapta oldukça etkileyen sebeplerden biri, bir diğeri yazarın karanlık ama bir o kadar da aydınlanma yaşamasına sebep olan iç dünyasıdır ki bu yazarın ne kadar ince zekalı olduğunun bir işaretidir bana kalırsa.

Akıcı bir dil ve samimi bir üslupla bir yazarın,köpeği Kıtmir ile yaşadığı dünyaya konuk oluyor onların gözünden dünyayı yorumluyor,seyrediyoruz bunu yaparken de yazarın Oğuz Atay, Ahmet Hamdi Tanpınar, Nabokov, Borges ve Orhan Pamuk'a olan hayranlığını imrenerek izliyoruz.


Ben kitabı okurken Murat Gülsoy'un kitapta anlatılan yazar olduğunu hissettim kendisi ise vakti zamanında romandaki kahraman olup olmadığı hakkındaki soruya şöyle cevap vermiş:


"insan yaşadıklarını yazmasa da; yazdıklarını yaşamış kadar oluyor. o yüzden de baba, oğul ve kutsal roman yaşanırken yazılan, yazılırken yaşanan bir roman. okunurken de yaşandığını sanıyorum. en azından aklımdaki ideal okurun böyle bir deneyim yaşayacağını hayal ediyorum."

Yorumlar

 1. Yanıtlar
  1. Şu ana kadar okuduklarımdan çok farklı ben sevdim :)

   Sil
 2. Yazarı da kitabı da ilk kez duyuyorum. Tanpınar'a ve Oğuz Atay'a düşkün olduğunu ifade ediyorsa bir yazar, bu benim için de önemli bir veri. Bu kitaptan ve yazardan haber verdiğiniz için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Murat Gülsoy Boğaziçi mezunudur,kültürlü, derin bir anlatıma sahip ve bazı cümleleri bana Tanpınar'ı anımsattı biraz da Yusuf Atılgan'ı.

   Sil
 3. Selam.
  Hep gördüğüm bir kitap ve yazarın daha önce hiç bir kitabını okumadım
  Ve hep de mera ettiğim bir yazar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hadi sen de bu kitabını al ve bundan başla Gülşah :)

   Sil
  2. Listeye ekledim bileeee. 😊

   Sil
 4. Yazarı daha önce okumadım. Kitabın ismi çok ilgi çekici. Ünlü edebiyatçılardan bahsetmesi de hoşuma gitti. Okurum ben bu kitabı :-) Yorum için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ay yaşasııın okursan yorumunu yaz mutlaka :)

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz

Füruzan - Sevda Dolu Bir Yaz

Tiyatro - Tahtsız Kraliçe