Tiyatro - Tahtsız Kraliçe

Tiyatro sezonunu açtığımdan beri pek dertliyim çünkü Ankara DT beni bu sene ciddi anlamda hayal kırıklığına uğrattı. İlk olarak Sevda Dolu Bir Yaz adlı oyuna pür heves gitmiş ve beğenmemiştim ki bu beni çok çok üzmüştü nedeni ise oyunun Füruzan'ın kitabından uyarlanması,benim büyük bir beklenti içine girmemle birlikte aradığımı bulamamamdı. 


Elbette DT'ndan  elimi çekecek değilim izlemediğim ve şans vermek istediğim oyunlar var ve bende vakit buldukça gidip izliyorum. 

Bu hafta şans verdiğim oyun Tahtsız Kraliçe adlı oyundu. Çok büyük bir beklenti içine girmeden ve yorumları okumadan gittim oyuna ve bayıldım! 


Oyun 1 saat 15 dakika


Oyunun adı: Tahtsız Kraliçe 

Yazan: Özlem Saraç 

1 saat 15 dakika

Yöneten: Çağman Pala

Oyuncular: Başak Anat Özcan
             Abdullah İndir
              Elif Şeker Saka
           Serap Kunak 
            Cevat Duman 
            Tunç Yıldırım
                Zerrin Epikmen 
                    Şahnur Dedeoğlu  


Oyun, mutsuz bir evliliği olan Servet adlı bir kadının içini dökmesiyle başlıyor. Servet babasını kaybettikten sonra apar topar çocukluktan kadınlığa geçiş yapmış, görücü usulü ile evlendirilmiş, hayattaki tek başarısının mutfak olduğuna inandırılan bir kadın olarak yetiştirilmiş biri. 


Servet, eski komşuları tarafından kendisine yapılan emrivaki ev ziyaretine boyun eğmek zorunda kaldığından o akşam kocasıyla birlikte tam 6 kişiye hizmet verirken kimse onun masaya bile oturmadığını fark etmemiş bilakis onu görmezlikten gelerek kendi pis ve bencil alemlerine dalmışlardır. Masanın dışından baktığında Servet aslında ne kadar boktan bir yaşamı ve arkadaşları olduğu gerçeğiyle karşılaşınca önce o masada oturmadığına sevinir ardından da hayatının ellerinin arasından kayıp gidişine yanar. Bir kadının sevilmeyişinin, hor görülüşünün ve hayatının bomboş,temelsiz bir yapı üzerine inşa edilişinin haykırışı Tahtsız Kraliçe. Hayatı mutfak ve salon arasında mekik dokuyarak geçen, doğru düzgün çocukluğunu yaşayamadan kadın edilen Servet'in çığlığı Tahtsız Kraliçe. 


Oyunu çok severek izlediğimi söylemeliyim bence bu senenin en iyi oyunlarından üstelik oyuncuların performansları da muazzam. Şehrinize gelirse kaçırmayın derim. :)

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz

Füruzan - Sevda Dolu Bir Yaz