Şebnem İşigüzel - İyilik

Baharın gelmesiyle beraber yazarlar yeni kitaplarını bir bir piyasaya sürmeye devam ediyor işte bu yazarlardan biri de sevgili Şebnem İşigüzel ve İyilik adlı son romanı.

Yazarın daha önce sanırım dört sene evvel bir kitabını okumuş çok beğenmiştim ancak daha sonra bu yazardan bir kitap okumadım, okuyamadım neden bilmiyorum belki de okumak istediklerimin içine giremedi belki de zamanı değildi bilirsiniz bazı kitapların okunması için bazı zamanlara denk gelmesi gerekir benimki de öyle bir hesaptı galiba.


kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Şebnem İşigüzel- İyilik
''Aslında insan birisine çok kızdığında kendine kızar. Bunu yapmasına izin verdiği için kendisine.'' Bana bunu yapamazsın.'' demeyi bilmeli insan. 


Kitapta yazar tarafından okuyucuya ismi söylenmeyen bir kadın karakter var. Bu kadınının doğumu,isim verilme aşaması,ailesi aslında hep derin bir yalnızlık içinde olduğuna dalalet ediyor okurken. Kadın küçük yaşta babasını kaybediyor,annesi onu okuldan alıp bir dişçinin yanında işe sokuyor işte ne oluyorsa bundan sonra oluyor zaten. Kadın yanında çalıştığı doktor tarafından hep aşağılanıyor,ezilip,büzülüyor zaten öncesinde de annesi bir evde hizmetçilik yaparken annesiyle birlikte başlarından geçen kötü bir olay var o olayı hiç unutamıyor ve bir zaman sonra yaşadığı şey karşısına çıkıveriyor. 


Kitapta kadın şantaja uğruyor ama şantajın nedeni belli değil okuyucu olarak bunu sorguladım mesela sonra kadının evliliği,evliliğindeki mutsuzluğu göze çarpıyor zaten ilk bölümde hasta olduğunu yakın bir zamanda kanserden öleceğini okuyorsunuz bunun üzerine hayatının geri kalanını akışına bırakarak yaşamaya karar vererek,anı yaşayarak devam ettirmek istiyor. 

Şebnem İşigüzel'in İyilik kitabında altını çizdiğim çok fazla cümle vardı ve bu kitap bana yine yeniden insanın kalabalıklar içinde nasıl yalnızlaşabileceğini bir kere daha gösterdi o yüzden iyi ki okumuşum diyorum iyi ki ! :) 

Yorumlar

  1. Bir kaç yazat haricinde Çağdaş Türk Edebiyatı okumuyorum ısrarla, hata mı yapıyorum acaba? Okumalı mıyım..
    ne güzel yazarlarımız vardır eminim. bu kitabın ismi bile sıcacık İYİLİK..

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz

Füruzan - Sevda Dolu Bir Yaz

Tiyatro - Tahtsız Kraliçe