Charlotte Bronte - Jane Eyre

Jane Eyre benim çocukluğumda okuduğum ve etkisinden de uzun zaman çıkamadığım kitaplardan biridir ama okuduğumda yanılmıyorsam 12 -13 yaşlarındaydım ve okuduğum metin kısaltılmış bir metindi kitabın hal böyle olunca bende yeniden okumak istedim bu sefer tüm metnini ve mümkünse iyi bir çevirmenle :) 

Can Yayınlarının beyaz kapaklı serisini görünce ve çok sevdiğim Nihal Yeğinobalı'nın kitabın çevirmeni olarak okuduğumda hiç düşünmeden kitabı aldım çünkü geçen haftalarda Aşk ve Gurur kitabını yine onun çevirisiyle okumuş hayran kalmıştım. 


kelebenkinnotdefteri.blogspot.comOn yaşında hem öksüz hem de yetim kalan Jane, dayısının yanına taşınır ancak dayısı da ölünce küçücük dünyasında yapayalnız kalır. Yengesinin ve kuzenlerinin kötü davranışlarına maruz kalan Jane yine yengesinin onu sıkı ve katı kuralları olan yatılı bir okula yazdırmasıyla daha da içine kapanacaktır. Yatılı okulda iyi bir öğrenim görür ve on yıl orada kalarak öğretmen olarak mezun olur ama dışarıya açılmak başka insanlar,dünyalar keşfetmek ister bu nedenle bir mürebbiye ilanı verir ve kısa süre içinde ilanına yanıt alarak iş bulup okuldan ayrılır. 

İş bulduğu yer Rochester malikanesinde annesini küçük yaşta kaybetmiş bir kıza mürebbiyelik yapmaktır ama Jane kısa bir süre içinde evin efendisine aşık olacak ve bu kişinin karanlık sırlarını öğrenip malikaneden kalbi kırık bir şekilde kaçacaktır. 

Farklı yayın evlerinden çıkmasına rağmen Nihal Yeğinobalı çevirisini görünce tercihimi hep ondan yana kullanıyorum ve çok memnun kalıyorum. Jane Eyre benim çocukluk kahramanımdı ve hep öyle kalacak çok derin,sızılı bir hikayesi var bence mutlaka okumalısınız. 

Yorumlar

 1. Nihal Yeğinobalı çevirileri her zaman tercihimdir. Jane Eyre, okuma listemde.

  YanıtlaSil
 2. Ben de Can dan alıp okuyacağım mutlaka..herhalde 16 17 yaşında okumuşumdur

  YanıtlaSil
 3. Kitabını da okudum, filmini hatta dizisini de izledim. Çok severim. Tabii kitabı daha güzeldi..
  Tanıtım için teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 4. Ben de orta okuldayken okumuştum, tekrar okuma zamanı gelmiş sanki :D

  YanıtlaSil
 5. awesome article.
  thanks for sharing and have a nice day :)

  YanıtlaSil
 6. bbc dizisi vaaar izleee :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz

Füruzan - Sevda Dolu Bir Yaz

Tiyatro - Tahtsız Kraliçe